Adrian Nicholas oli inimlendamise pioneer

Adrian Nicholas oli inimlendamise pioneer

Annika Arras, Eesti Langevarjuklubi

Maailma kuue miljardi elaniku seas on vähe neid, kes end suurte tähtedega ajalukku kirjutavad. Langevarjurite maailma ajalukku jääb järgneva loo peategelane igavesti. Adrian Nicholas oli mees, kes oskas lennata. Inimlendamise pioneer. Igas mõttes eriline. 17. septembril 2005 lõppes tema elutee. Lõppes lennates.

Asjata ei pea Eesti langevarjurid Adriani oma suureks eeskujuks. Aastal 2000 korraldas Eesti Langevarjuklubi esimest korda ParaSummeri nime all rahvusvahelist langevarjurite laagrit. Ühel laagripäeval astus Ämari lennuväljale Adrian Nicholas. Lihtsalt võttis kätte ja tuli Eestisse lendama, ilma et oleks ürituse korraldajaid sellest teavitanud. Tol ajal oli eestlaste oskus freefly’s veel nii algeline, et Adrian oli meile sõna otseses mõttes skygod.

Ühe lennuga kaks maailmarekordit
Adrian Nicholas sündis 4. märtsil 1962. aastal Suurbritannias kinnisvaraarendaja pojana. Oma esimese langevarjuhüppe tegi ta 17-aastaselt. Ametilt kaevur, otsustas ta professionaalseks langevarjuriks hakata pärast kohtumist Patrick de Gayardon’iga, kes on tuntud kui skysurfingu looja. Sõbrad lendasid igal pool üle maailma – Adrian toetas Patricku seiklusi filmides ja pildistades. Elatist
teenis ta sellega, et müüs oma materjale telejaamadele, samuti pidas ettevõtete töötajaile loenguid, kuidas saada üle oma hirmudest ja foobiatest.

Üheskoos arendati ka tiibkostüümi lennuomadusi. 1998. aastal, kui sõber Patrick hukkus tiibkostüümis tehtud õhulennul, otsustasid Adrian ja tema elukaaslane, rootslanna Katarina Ollikainen siiski tiibkostüümi arendamist jätkata. Sihikindlalt tegutsedes jõudis
Adrian 12. märtsil 1999 samal distantsil korraga kahe maailmarekordini – ta lendas 4 minutit ja 55 sekundit (läbi aegade kõige kauem kestnud vabalangemine) ja liikus horisontaalselt edasi 10 miili, mida samuti keegi teine polnud varem suutnud.

“Ma ei pea end mingiks hulluks, aga ma usun, et oskan lennata,“ olevat ta pärast öelnud “Ma olen reaalse elu Peeter Paan.“

Leonardo da Vinci langevari
Laiale maailmale on Adrian Nicholas eelkõige tuntud mehena, kes lendas Leonardo da Vinci langevarjuga. Aastal 2000 otsustas ta selgeks teha, kas teooria, et da Vinci konstrueeris esimese töötava (lendava) langevarju, peab paika. 1485. aastal joonestas Leonardo lihtsa joonise nelja küljega püramiidist, mis oli kaetud lõuendiga. Adrian ja Katarina ehitasid koos Oxfordi ülikooli professori
Martin Kempiga langevarju täpselt da Vinci jooniste järgi ning 25. juunil 2000 hüppas Adrian Lõuna-Aafrikas u 3100 m kõrgusel välja kuumaõhupallist, vari pea kohal. Aeronautikaeksperdid väitsid, et da Vinci vari kukub ümber, laguneb või hakkab kontrollimatult keerlema. Kuid seda ei juhtunud – vari töötas täiuslikult. Pärast katset ütles Adrian Nicholas: “Selle langevarju konstrueerimiseks
oli vaja suurimat mõistust, mis kunagi olnud, aga kulus 500 aastat, et leida piisavalt väikese ajuga mees, kes tõesti läks ja lendas sellega.“ Katse edukalt läbinud langevari on olnud väljas näitustel Berliinis, Šveitsis ja mujal maailmas. Samuti on Adriani hüppe da Vinci varjuga jäädvustatud IMAX-i filmi Adrenalin Rush.

Lendas põhjapoolusele
Lisaks eelnevale ei saa jätta mainimata, et Adrian Nicholas oli mees, kes lendas põhjapoolusele ning maandus langevarjuga Siberis. Ta lendas esimesena vabalangemises üle suure Hiina müüri ja tiibkostüümiga läbi Grand Canyoni. Ta oli ka esimene, kes õppis vabalangemises pea alaspidi filmima.

Ent seegi pole veel kõik. Adrian oli ka lumelaudur, maadleja, piloot ja rallisõitja; pea kümme aastat töötas ta Londoni Capital Radios saatejuhina, olles raadiojaama “silm taevas“. Adriani töid on näidanud pea iga suurem telekanal üle maailma. Ta on teinud kaastööd ajakirjadele National Geographic ja Hello, Time’le jne. Ilmselt on ta ka ainuke langevarjur maailmas, kes jõudnud Wall Street
Journali esikaanele. BBC tegi temas elust 55 minuti pikkuse dokumentaalfilmi.

Adrian Nicholas hukkus 17. septembril 2005 Hollandis Texeli lennuväljal. Selle päeva kaheksandal hüppel, täiesti korrektselt teostatud maandumismanöövri ajal avas tema langevarju avamisautomaat ootamatult varuvarju. Olles ainult 100 m kõrgusel maapinnast, ei jõudnud Adrian enam kuidagi olukorda parandada ning kokkupõrge maaga oli nii tugev, et mees hukkus samal hetkel.
Käesolev artikkel toetub informatsioonile legendaarse langevarjuri veebilehelt www.adriannicholas.com

Jaga postitust