Parasummer

Parasummer on Eesti Langevarjuklubi igasuvine laager, mis peetakse ühel nädalal juulis või augustis. Koos on sadakond langevarjurit Eestist ja külalishüppajad välisriikidest. Päevasel ajal hüpatakse, õhtuti vaadatakse päeva jooksul filmitud videoid ja veedetakse mõnusalt aega. Lennuväli on avatud ka pealtvaatajaile, külastajatel on võimalus proovida tandemhüpet.

2017. aastal toimub Parasummer 14. juulist 23. juulini Pärnu lennuväljal. Loe lisa ja registreeri end üritusele aadressil parasummer.com või vaata www.facebook.com/parasummerboogie

Parasummer 2010, Foto: Liis Narusk

Tegijad Parasummeril

Üheks hüppelaagri tõmbenumbriks on igal aastal olnud endale langevarjurite maailmas nime teinud treenerid. Eestisse on jõudnud mitmed tipptegijad, viimastel aastatel näiteks Marco Arrigo, Inka Tiitto, Brian Germain, Herman Landsman, Martijn van Dam, Marcus Laser, Stephan Lipp, Pasi Pirttikoski, Juha Putkisaari, Markku Teivainen.

Ekstreemi pealtvaatajatele

Ühe tõelise langevarjuri hinges on alati soov oma oskusi teistele näidata. Võib-olla just sellest mõttest sündiski Parasummeri eriüritus Beach Landing. Kogenud langevarjurid on pealtvaatajate rõõmuks otse rannaliivale maandunud nii Pärnus kui Kuressaares, mitmeid aastaid järjest.

Parasummeri ajaloost

Aasta siis, oli…
…1999. Rootslane Lennart Vestbom ja soomlane Pasi Pirttikoski jõid peale aktiivset hüppepäeva saunas õlut. Oli see siis saun, õlu või päeval kogetud vabalangemine, aga mehed jõudsid mõtteni, et Eestis oleks vaja korraldada üks rahvusvaheline langevarjurite laager. Lennart oli eelmisel aastal aidanud alustada Eesti Langevarjuklubi tegevust hankides neile esimesed õpilasvarjud. Pasi oli maailmarekordimees kupliakrobaatikas ja tahtis oma kogemusi uutele langevarjuritele õpetada.

Eesti Langevarjuklubi asutajad Viktor “Viki” Annus, Reiko “Peedu” Teepere ja Peeter P. “wolli” Mõtsküla olid veendunud plaani hullumeelsuses ja ütlesid ei. wolli meenutab: “Meil oli vaid mõnikümmend liiget, viis õpilasvarjukomplekti, Eestis seninägematu koolitusprogramm ning unistus klubist, kus oleks võimalik mõnusas seltskonnas turvaliselt ja palju hüpata, kuid ei olnud mingit rahvusvaheliste ürituste korraldamise kogemust.“

Aga kogenud hüppajad ei andnud alla. Veenmistöö viis selleni, et wolli nõustus üritust korraldama. Esimesel Eestis toimunud rahvusvahelises langevarjurite laagris osales 44 Soome, Rootsi ja Eesti langevarjurit, kes viie päeva jooksul Ämari Lennubaasis ühtekokku 355 hüpet tegid. Ürituse nimeks sai CFSCE’99 – Canopy Formation Skydiving Camp Estonia ehk Eesti Kupliakrobaatika Laager.

Aastal 2000 vahetati välja ürituse keeruline nimi, sündis Parasummer (Parachute + Summer). Muutusid ka mastaabid – PS 2001 oli osalejaid juba 200, PS 2003 raames tehti kokku 2582 hüpet. Esimese laagri korraldusmeeskonnas oli üks mees, täna nõuab Parasummeri korraldamine tööd 15lt inimeselt. 2017. aastal toimub Parasummer juba 18. korda!